Перейти к содержимому
Обложка сообщества Разное

Любимые блюда казахов. А во главе стола-бесбармак

Қазақша ет (бесбармақ, бешбармақ) асқанда ең алдымен жіліктеп бұзылған етті адам санына қарай мөлшерлейді. Тойға немесе қонақ асыға көбінесе қой сойылады. Қой еті жіліктенгенде 13 мүшеге бөлінеді. Олар жамбас - 2, ортан жілік – 2, асықты жілік – 2, беломыртқа – 1, сүбе – 2 (сүбемен бірге бүйректен жоғарғы 5 қабырға кетеді), қабырға -2, төс – 1, омыртқа -1, жауырын -2, тоқпан жілік – 2, кәрі жілік – 2, бұғана – 1, мойын – Осылай асуға дайындалған етті жуып-шайып тазалап, қазанға салады да, ет батып тұратындай етіп суық су құяды. Содан кейін қазанды қатты жанған отқа қойып, сарқылдатып қайнатады, бетіне шыққан қанды көбігін алып тастап, шамалап тұз, 1 бас пияз салып отын басады да, 1-1,5 сағат ет әбден піскенше шымырлатып қайнатады. Ет әбден піскен соң табаққа сорпасынан бөлек қотарып алып, тартылған табақтың санына қарай мөлшерлеп тұздық әзірлейді. Ол үшін сорпаға қара бұрыш, дөңгелектеп тұралған пияз салып, ыдыстың бетін жауып бұқтырып қояды. Ет туралып болған соң тұздықты еттің үстіне құяды. Әдетте кәделі жіліктермен бірге сыйлы қонақтарға малдың басын, (қой), ірі қараның шекесін, қазы, қарта, жал-жаяны табаққа бірге салып береді.Сонымен бірге қамыр, бітеу пісірілген картоп қосуға да болады.

Бешбармак – основное блюдо казахской национальной кухни (в переводе с киргизского означает «беш» - пять и «бармак» - палец/пальцы). Традиционный бешбармак готовят из конины или баранины, для многих неприемлем такой вариант приготовления, поэтому также применяют и говядину, используя ее реберную часть.

На севере Казахстана, бешбармак в основном готовят из конины, обычно оно подается на широком блюде, куда кладут  куски мяса и тонко раскатанное, сваренное в мясном бульоне тесто. Также в бешбармак кладут традиционную колбасу из конины, которая поливается обильным соусом.

На востоке, юге и западе Казахстана бешбармак подается в виде лапши, отваренной  в мясном бульоне, туда же сверху выкладываются порезанное широкими и тонкими ломтиками мясо, порезанный кольцами лук, сверху все поливается жиром, снятым с бульона. Часто вместо лапши используется рис, где бульон подается отдельно в пиалах.

Это удивительное блюдо родом из бескрайних степей. За долгие столетия кочующие племена нашли универсальный способ при минимальном наборе ингредиентов готовить не только сытное, но и очень вкусное кушанье. Известно, что восточные среднеазиатские народы предпочитают есть блюда руками, считается, что так можно прочувствовать весь вкус блюда. Поэтому если вы хотите поистине насладиться вкусом  этого блюда, лучше попробуйте его руками.

2
5
3297

Еще по теме

Любимые блюда казахов. А во главе стола-бесбармак - Yvision.kz