Мазмұнға өту
Обложка сообщества Разное

Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу

Математика пәнінің мұғалімі  Тулеубекова Гульнара Сайлаубековна

Алгебра пәні 7 сынып

Сабақтың  тақырыбы: Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты:1.Білімділік: «БжС» технологиясының   «Алгоритм» картасы бойынша рационал бөлшектерді көбейту және бөлу шешуді игерту.

2.Дамытушылық: математикалық тілде сөлеу және түсіну, зейінді, ойлау жылдамдығын, есте сақтауды дамыту,

3.Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, тиянақтылыққа, байқампаздыққа, сауатты сөйлеуге,ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: «БжС» технологиясын қолданып жаңа сабақ өту.

Технология: «БжС» технологиясының «Алгоритм» картасы.

Сабақтың көрнекілігі: матрица, нүсқалар, интерактивті тақта

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. (оқушылармен сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту).

2.Cыныпты белсендендіру үшін көшбасшыға беріледі.

Тақтада сыныптың  63%-   оқушысы бүгінгі сабақта 4 пен 5 алу керек екені жазылады, матрица сызылады.

1-кезең:  Қабылдауды ұйымдастыру

Сабақ мазмұны: Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу

Жай бөлшектерді көбейту үшін олардың алымын алымына көбейтіп, шыққан нәтижені алымына және бөлімін бөліміне көбейтіп нәтижесін бөліміне жазады. Рационал бөлшектерді көбейту үшін тура осы ереже қолданылады.

1-      Мысыл:

2-      Рационал бөлшектерді көбейту үшін мына алгоритмді қолданамыз:

1)      бөлшектердің алымдарын жеке және бөлімдерін жеке көбейтеміз;

2)      алымдарының көбейтіндісін алымына, бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазамыз;

3)      мүмкін болған жағдайда қысқартуды орындаймыз.

2 – мысал:

1-2-мысал  тақтада  түсіндіріледі                  Уақыт1:  15:45-15:55.

I   Байкау ( дәптерге жазады және бір шапалақ ұрады)

ТКШ               АКШ                     ЖКШ

№2                      №2                      №2

5 оқушыдан кейін, 30 секунд беріледі. Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Тапсырмалардың орындалуын кезеңмен тексеру.

Жауабы:

А

В

С

Д

Е

Ғ

         

Матриса бойынша тексеріледі және оқушылардан

Жылдамдық :

Зейін :

Есептеу :

Шешуі :

2-кезең:Ұғынуды  ұйымдастыру (Уақыт1: 16 :10-16:15)

Оқушылардың көп қателік жіберген есептеулерін ОӘЖА сызбасы бойынша қайта түсіндіру.

II   Бекіту( дәптерге жазады және екі шапалақ ұрады)

ТКШ               АКШ             ЖКШ

№7                      №7             №7          

5 оқушыдан кейін, 30 секунд беріледі. Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Тапсырмалардың орындалуын кезеңмен тексеру.

Жауабы:

А

В

С

Д

Е

Ғ

 

Матрица бойынша тексеріледі және оқушылардан

Жылдамдық :

Зейін :

Есептеу :

Шешуі :

3-кезең:Алғашқы бекітуді   ұйымдастыру (Уақыт1: 16:25-9:30)

ОӘЖА сызбасы бойынша жұмысты пысықтау. КЕФ бойынша тапсырмалар беріледі.

III Есте сактау( дәптерге жазады және үш шапалақ  ұрады)

АКШ                 АКШ                 ЖКШ

№15                      17                    15

5 оқушыдан кейін, 30 секунд беріледі. Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Тапсырмалардың орындалуын кезеңмен тексеру.

«Егер-онда» сызбасы бойынша тапсырмалар деңгейіне  талдау және іріктеу

4 -кезең:Рефлексия

ОӘЖА сызбасы бойынша нәтижені талдау және бағалау

Үй жұмысы:№281, қосымша тапсырма таратылады.

                                             
1
0
815

Осы тақырып бойынша

Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу - Yvision.kz