Коронавирустық инфекцияға қарсы вакцинация
08.04.2021 ж. Департамент басшысы Мұратбеков Мұрат Тлемісұлы және әдеп жөніндегі уәкіл Ә.Р. Айтуарова Департамент қызметкерлеріне 2021 жылғы 1 ақпаннан басталған коронавирустық инфекциядан халықты вакцинациялау туралы айтып берді.
Коронавирусқа қарсы егу 2021 жылдың 1 ақпанынан басталды. Әңгіме Қарағанды фармацевтикалық кешені өндіретін ресейлік "Спутник V" вакцинасы туралы болып отыр. "Спутник V" - коронавирустық инфекцияның алдын алуға арналған әлемдегі алғашқы тіркелген вакцина. Ол Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің Николай Федорович Гамалея атындағы Ұлттық эпидемиология және микробиология ғылыми-зерттеу орталығында (ҒЗО) жасалды. Вакцина екі компонентті, ол адам аденовирусының векторы негізінде жасалған. Қазақстанда ресейлік вакцина Қарағанды фармацевтикалық кешенінде өндіріледі. Дәлірек айтқанда, Ресейден субстанция жеткізіледі, ал Қазақстанда осы субстанциядан дайын нысан шығарылады. Қазақстандық материалдар мен шикізатты пайдаланады. Жаппай вакцинация 2021 жылдың наурыз айында басталды. Вакцинация барлық қазақстандықтар үшін тегін бола бермейді. Қазақстандықтар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде тегін вакцинациялауға сенім арта алады. Қазақстандық вакцина QazCovid-in деп аталады. Бұл белсенді емес вакцина, ол 2020 жылдың мамыр айында жасалған.
Денсаулық сақтау министрлігінің бірыңғай колл-орталығының 1406 телефоны бойынша Covid-19-ға қарсы вакцинация жүргізу рәсімдері бойынша қызықтыратын сұрақтарға жауап береді.
Өз кезегінде Департамент басшысы қызметкерлер алдында сөз сөйлеп, Қазақстан Республикасының азаматы ретіндегі ұстанымын жеткізді. "Балалық шақта бәрімізге қызылша, көкжөтел, туберкулез сияқты түрлі ауруларға қарсы екпе жасалды... Нәтижесінде олардың барлығы бізден өтті. Ал қазір көптеген адамдар өз денсаулығы туралы аз ойлана бастады. Вакцина туралы не айтуға болады?! Әрине, вакцинациялау керек. Әріптестерім мен жеке өз басым короновирустық инфекцияның таралуының алдын алу мақсатында екпе салдыртамын", - деп сөзін аяқтады М. Т. Мұратбеков.
***
08.04.2021г. руководитель Департамента Муратбеков Мурат Тлемисович и уполномоченный по этике Айтуарова А.Р. рассказали сотрудникам Департамента о вакцинации населения от коронавирусной инфекции, которая стартовала с 1 февраля 2021 года.
Прививать от коронавируса начали с 1 февраля 2021 года. Речь идет о российской вакцине «Спутник V», которую производит Карагандинский фармацевтический комплекс. «Спутник V» - это первая в мире зарегистрированная вакцина для профилактики коронавирусной инфекции. Ее разработали в Национальном исследовательском центре (НИЦ) эпидемиологии и микробиологии имени Николая Федоровича Гамалеи Министерства здравоохранения Российской Федерации. Вакцина является двухкомпонентной, разработана она на основе вектора аденовируса человека. В Казахстане российскую вакцину производят в Карагандинском фармацевтическом комплексе. Если точнее, то из России поставляется субстанция, а в Казахстане производят готовую форму из этой субстанции. Материалы и сырье используют казахстанские. Массовая вакцинация началась в марте 2021 года. Вакцинация будет бесплатной не для всех казахстанцев. Казахстанцы смогут рассчитывать на бесплатную вакцинацию в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи. Казахстанская вакцина называется QazCovid-in. Это инактивированная вакцина, которая была разработана в мае 2020 года.
По телефону единого колл-центра Минздрава 1406 ответят на интересующие вопросы по процедурам проведения вакцинации против COVID-19.
В свою очередь выступая перед сотрудниками руководитель Департамента озвучил свою позицию как гражданина Республики Казахстан. «В детстве нас всех прививали от разных болезней: кори, коклюша, туберкулеза... И в итоге все они нас миновали. А сейчас многие люди стали меньше думать, в том числе о своем здоровье. Что говорить о вакцине?! Конечно же, надо вакцинироваться. Прививаться, конечно, надо, лично я думаю именно так. Хочу сказать вам коллеги, что я лично буду прививаться считаю это неотъемлемой процедурой в целях профилактики распространения короновирусной инфекции», - такими словами закончил свою речь Муратбеков М.Т.
